Wraz z nadejściem grudnia i nastaniem pierwszych zimowych dni, zaczynamy uciekać myślami do zbliżających się świąt. Już teraz we Wrocławiu i jego okolicach można znaleźć miejsca, które choć trochę wprowadzą nas w nostalgiczny, bożonarodzeniowy nastrój. Jeśli więc tęsknisz za pierniczkami i choinką, koniecznie zapoznaj się z naszym przewodnikiem. Wyróżniliśmy 3 najciekawsze miejsca dla całej rodziny, które warto odwiedzić.

1. Kolejkowo – Miasto z Piernika

Kolejkowo, słynące z największych w Polsce makiet kolejowych, zaprasza na słodką od lukru i rozświetloną bajkowymi lampkami wystawę wykonaną w całości z piernika. Największą na świecie piernikową makietę miasta zobaczyć będzie można od 23 listopada we wrocławskim Kolejkowie. 

Do stworzenia Miasta z Piernika wykorzystano ponad półtorej tony korzennego ciasta, z którego wykonane są setki piernikowych chatek oraz piernikowy ratusz, kościół, domek Baby Jagi, dworzec, młyn, a nawet zoo. Nad konstrukcja unosi się piękny świąteczny zapach – to za sprawą użycia aż 140 kilogramów miodu i 40 kilogramów korzennych przypraw, a to jedynie niewielka część produktów wykorzystanych do stworzenia miasteczka o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Każdy piernik jest wyrobem rzemieślniczym, wykonanym i ozdabianym ręcznie ze starannością o każdy szczegół.

Obejrzenie Miasta z Piernika to dobry sposób na rodzinne spędzenie czasu w otoczeniu aromatycznych korzennych zapachów, a zarazem świetna opcja na wypad ze znajomymi w mocno świątecznym klimacie. Przy okazji wystawy miasta z piernika, odwiedzający będą mogli podziwiać bajkową scenkę stworzoną przez mistrzynię świata w dekoracji tortów.  

2. Muzeum Bombki w Miliczu – Karmelowy Czas Zimowy

Jeśli macie ochotę spędzić czas w kreatywny sposób, a przy okazji obejrzeć magiczne Muzeum Bombki – ta propozycja powinna Was zainteresować. Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny w Miliczu zaprasza na warsztaty rękodzieła, które odbędą się 4, 11 i 18 grudnia 2022 roku. Te trzy grudniowe niedziele wypełnione będą warsztatami o prawdziwie świątecznym charakterze:

                •             4 grudnia KOM zaprasza na wspólne dekorowanie bombek Wzornikiem Dolnośląskim. Uczestnicząc będziemy mogli dowiedzieć się na czym polega kropkowa metoda dekorowania ozdób choinkowych oraz jak wygląda Bombka Dolnośląska. W drugiej połowie dnia odbędą się warsztaty, podczas których uczestnicy przygotują własne świąteczne ozdoby ceramiczne, które następnie zostaną wypalone w miejscowej pracowni ceramicznej.

                •             11 grudnia gości powitają elfy, które zabiorą ich do krainy Świętego Mikołaja. Na dzieci czekać będzie ważne zadanie – odnalezienie magicznych bombek. Opiekunowie zaś będą mogli uczestniczyć w wypełnionych zielenią warsztatach florystycznych, podczas których poznają tajniki tworzenia kompozycji z żywych roślin i stworzą własne stroiki na  bożonarodzeniowy stół.

•             18 grudnia poświęcony będzie koncepcji dekorowania Wzornikiem Dolnośląskim – rano ponownie odbędą się warsztaty zdobienia bombek, po południu zaś przystąpimy do ozdabiania pierników. Dla najmłodszych uczestników przygotowano świąteczny seans kinowy oraz wspólne pisanie listów do Świętego Mikołaja.

Przy okazji warsztatów warto odwiedzić lokalne Muzeum Bombki, które gromadzi aż 6000 wyjątkowych, ręcznie wykonanych eksponatów, w tym zamówioną dla Walta Disneya bombkę z wizerunkiem popularnej myszki Miki. Po warsztatach i zwiedzaniu miejscowa kawiarnia Stara Bombkarnia zaprasza na słodki poczęstunek. Wszechobecny zapach karmelu i cynamonu wyostrzy Wasz apetyt na oferowaną tam czekoladę na gorąco, kakao z piankami i wiele innych smakołyków.

Warsztaty połączone z wizytą w Muzeum Bombki to to idealny sposób na spędzenie czasu z bliskimi, z dala od zgiełku miasta w malowniczej Dolinie Baryczy. KOM zaprasza we wspomniane wcześniej trzy niedziele grudnia, w godzinach 11.00 – 17.00.

3. Zamek Topacz – Lumina Park

Amatorzy zimowych spacerów i spędzania czasu na świeżym powietrzu powinni odwiedzić Zamek Topacz mieszczący się w Ślęzie, nieopodal Wrocławia. Obiekt ten proponuje magiczny spacer w świetle mieniących się iluminacji. Lumina Park to niesamowita zimowa atrakcja, oferująca multimedialny pokaz w stworzonej ze światła i dźwięku krainie pełnej niespodzianek. Na zwiedzających czeka aż 9 ogrodów świetlnych o zróżnicowanej tematyce, więc zarówno dzieci, jak i dorośli, znajdą tu coś dla siebie.

Lumina Park, mimo iż nie jest miejscem utrzymanym w typowo świątecznym nastroju, to na pewno zauroczy Was swoim klimatem za sprawą miliona świateł i pięknych, zimowych aranżacji. Atrakcja będzie udostępniona aż do niedzieli 26 lutego.

W rytmie słów..

Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres: o 68% bardziej od słuchania muzyki, o 300% bardziej od wyjścia na spacer i aż o 600% bardziej od grania w gry komputerowe.

Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły… Tymczasem w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te istniejące się wzmacniają. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.

Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują…

Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.

Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.

Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów.

Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 raza mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję. 

Czytanie różnych książek na te same tematy pozwala nam poznać i porównać różne punkty widzenia, spojrzeć na rzeczy z różnej perspektywy, a w rezultacie rozwinąć nasz własny światopogląd.

Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go.

Aż 82% moli książkowych przekazuje pieniądze i dobra materialne dla organizacji charytatywnych. 3 razy częściej niż osoby nieczytające są aktywnymi członkami tych organizacji.

Książki to ogromne skarbnice wiedzy. Tutaj nie trzeba dodatkowych argumentów.

Szczególnie, jeśli czytasz np. takie kryminały od Agathy Christie. Rozwiązywanie zagadek wymaga analizowania wydarzeń, faktów, motywacji postaci, stawiania tez, weryfikowania założeń… Zdecydowanie rozwija to zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia.

Im więcej czytasz dobrych pisarzy, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Nie wspominając o tym, że częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej.

Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.

Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.

Dzięki czytaniu czasopism możliwe jest poszerzenie posiadanej przez siebie wiedzy. W obecnych czasach gazety i czasopisma mają bardzo zróżnicowaną tematykę, dlatego z całą pewnością każdy człowiek znajdzie coś, co będzie mu w pełni odpowiadało.

Dzięki czytaniu czasopism istnieje możliwość odwoływania się do wcześniej przeczytanych tekstów, co ma bardzo duże znaczenie dla wielu osób. Źródła wiedzy są bardzo ważne, ponieważ dzięki nim człowiek może się rozwijać oraz poznawać nowe dla siebie rzeczy. Odwoływanie się do przeczytanych tekstów ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci oraz młodzieży. Te grupy dopiero poznają świat i zasady, które w nim panują. Dlatego odwoływanie się do przeczytanych tekstów kultury jest bardzo istotne. Gazetki dla dzieci i czasopisma dla młodzieży sprawdzą się w tym przypadku najlepiej, dlatego warto umożliwić dzieciom oraz młodzieży zapoznawanie się z nimi oraz czytanie.

Zarówno gazetki dla dzieci, jak i czasopisma dla młodzieży mogą w odpowiedni sposób zainspirować młodego człowieka do działania. Jest to bardzo istotny aspekt czytania czasopism, dlatego powinno się na niego zwrócić szczególną uwagę. Czytanie w skuteczny sposób angażuje mózg do pracy i skłania do myślenia nad przeczytaną treścią. Dlatego warto zapoznawać się z literaturą z różnych źródeł, a także czasopismami, które mają dość szeroką tematykę. Dzięki dokonaniu wyboru odpowiednich dla siebie pozycji człowiek z całą pewnością będzie bardziej zachęcony do działania.

Gazety i czasopisma bez wątpienia umożliwiają zdobycie nowej wiedzy orz pogłębienie wiedzy, którą się już posiada. Dodatkowo dzięki nim można również bardzo zyskać na profesjonalizmie, co w przypadku niektórych osób ma dość duże znaczenie. Szczególnie interesujące jest czytanie czasopism, w których znajdują się artykuły autorytetów z danej branży.

Czytanie daje wiele korzyści. Relaksuje, poszerza wiedzę, daje poczucie dobrze wykorzystanego i mile spędzonego czasu.

Czytanie poprawia pamięć. Gdy mózg stara się wszystko zapamiętać, wówczas pamięć staje się lepsza. Przy każdej kolejnej publikacji, tworzą się nowe ścieżki, wzmacniające już te istniejące. Podczas czytania jest więcej czasu na myślenie, analizowanie, refleksję. Można wrócić do konkretnego fragmentu i przeczytać go kilka razy, by zwiększyć aktywność pamięci.

Pobudzamy do działania naszą wyobraźnię. Tworzymy w głowie pewne obrazy, łącząc je z tymi, które już posiadamy w pamięci. Tak jak sportowcy ćwiczą swoje mięśnie na np. podnosząc ciężary, czy kulturyści napinając je, a tym samym rozwijając, tak w naszej głowie wzmacniają się „mięśnie pamięci” podczas czytania.

Czytanie uwalania od stresu i uspokaja. Czytanie bardziej łagodzi stres, niż słuchanie muzyki czy spacer. Ma pozytywny wpływa na nasze ciało, które odpoczywa i regeneruje się. Podczas czytania zostajemy przeniesieni do innego świata, pozbawionego kłopotów i problemów dnia codziennego. Zmienia się wówczas nasze samopoczucie.

Czytanie kształtuje charakter. Niezależnie czy będzie to literatura obyczajowa, psychologia, kryminał, czy tematyka społeczna, z każdej pozycji jesteśmy wstanie wysunąć swoje wnioski lub dowiedzieć się całkowicie nowych rzeczy. Czytanie uczy jak zachować się w danej sytuacji, poszerza horyzonty, otwiera nas na nowe doświadczenia, po porostu nas kształtuje.

Książki pogłębiają wiedzę. Ludzie, którzy czytają regularnie i w dużych ilościach, wydają się być mądrzejsi od tych, którzy tego nie praktykują. Są bardziej świadomi swojego otoczenia, tego kim są i w jaki sposób działają poprzez bogactwo nauki, wydobyte z książek. Każda publikacja to skarbnica wiedzy. Ilekroć będziemy czytać te samą pozycję, to za każdym razem wydobędziemy z niej nowe informacje, zwrócimy uwagę na coś innego, albo na konkretną sprawę spojrzymy z innej perspektywy.

Im częstszy mamy kontakt z różnorodną literaturą tym większa ilość słów zostaje przez nas przyswojona. Poprawia się tym samym nasze wysławianie się i dowodzenie językiem. W naszej głowie pozostają nowe słowa, idiomy, wyrażenia i style pisania, charakterystyczne dla danego utworu. Pokaźny zasób słownictwa ułatwia funkcjonowanie zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym. Nowe wyrazy, które przyswoiliśmy wspierają nasze procesy myślowe, a to z kolei przekłada się wyrażanie naszych uczuć i myśli. Osobom oczytanym łatwiej się komunikować ze względu na zróżnicowany zakres słów.

Czytanie opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera. Czytanie zmniejsza poziom depresji, a dobry poradnik pozwala nawet wyjść z niej całkowicie. Takie publikacje zawierają wiele cennych wskazówek, dotyczących diet, ćwiczeń i zdrowego stylu życia. Zastosowanie się do nich prowadzi do ulepszenia zdrowia fizycznego i psychicznego.

Codzienny trening mózgu w postaci czytania może zahamować rozwój zaburzeń funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Czytanie to jeden z najlepszych sposobów wyciszenia się przed spaniem.

Czytanie fikcji literackiej ma znakomity wpływ na zdolność do empatii i znoszenia niepewnych sytuacji. To wszystko sprawia, że bardziej rozumiemy ludzkie emocje i staramy się nie popełniać tych samych błędów. Zdobywamy nową wiedzę na temat możliwości i sposobów zachowań w różnych sytuacjach, z którymi dotąd nie mieliśmy do czynienia.

Czytanie poprawia umiejętności komunikacyjne. Pomaga w łatwy sposób przekazać to, co chcemy powiedzieć. Dobra komunikacja, polepsza relacje z innymi.

Wystarczy 20 minut dziennie na czytanie, by przekonać się, że jesteśmy bardziej skoncentrowani na innych czynnościach. Czytanie w znacznym stopniu poprawia pamięć, inteligencję i koncentrację. Czytanie pozwala mózgowi odbyć rodzaj treningu, stymulując mózg do pracy. Im bardziej jest on aktywny, tym dla niego lepiej. Poszerzamy swoją wiedzę na wiele tematów i wzbogacamy własne słownictwo.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *