Przerwa zimowa sprawiła, że setki rodzin wyruszyło w góry aby beztrosko spędzić czas i oddać się białemu szaleństwu na stokach. Ferie to także czas wzmożonej pracy personelu SOR Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. Tylko w ostatni weekend 17-19.02 trafiło tutaj aż 301 pacjentów. Co istotne, większość to tzw. pacjenci urazowi, czyli osoby z różnego rodzaju uszkodzeniami ciała. Z czego wynika ta statystyka?
Każdego dnia lekarze i pielęgniarki pracujący w jeleniogórskim SOR ratują zdrowie i życie pacjentów przywożonych tu m.in. z wypadków samochodowych, wypadków w pracy oraz innych nieszczęśliwych zdarzeń. Złamania, skręcenia oraz inne urazy to tutaj codzienność, choć w sezonie zimowym szczególnie widoczni są tutaj pacjenci z rejonów górskich stoków. Pokazują to liczby – tylko od początku lutego 2023 r., średnia dzienna liczba pacjentów w weekendy nie spadła poniżej 100 osób.
– Urazy rąk i przedramienia, wysokoenergetyczne złamania podudzi czy bioder to jedne z najczęstszych urazów, z jakimi trafiają do nas narciarze i snowboardziści przywiezieni z okolicznych stoków. Wynikają one zwykle z braku odpowiedniego przygotowania, przeceniania swoich umiejętności oraz alkoholu połączonego z brawurą. Konsekwencje takich urazów często są bardzo poważne dla zdrowia i wymagają długich tygodni rekonwalescencji – mówi lek. med. Jarosław Mączyński, Ordynator Oddziału Chirurgii-Urazowo Ortopedycznej WCSKJ i dodaje: – Blisko połowa pacjentów, którzy trafiają do nas z urazami, to turyści ze stoków narciarskich.
Częstym przypadkiem są także pacjenci z urazami głowy, które powstały przez… brak kasku podczas jazdy. Dlatego podczas zimowego szaleństwa kluczowe jest przestrzeganie kilku prostych zasad, aby ten czas spędzić radośnie, aktywnie i przede wszystkim – bezpiecznie, a nie na szpitalnym łóżku:
– Nie spożywaj alkoholu na stoku
– Nie przeceniaj swoich umiejętności
– Używaj kasku
– Nie zatrzymuj się na środku stoku
– Zadbaj o odpowiednie przygotowanie fizyczne i sprzętowe