Sklejka szalunkowa wyparła z placów budów wszechobecną do niedawna deskę. Sklejka szalunkowa jest stosowana zarówno przy budowach dróg, wiaduktów, przepustów i mostów, jak i wielkogabarytowych budowlach czy wylewaniu stropów w budynkach jednorodzinnych. Wszędzie tam, gdzie na budowie trzeba osiągnąć dużą i niewymagającą późniejszej obróbki, gładką powierzchnię.

Sklejka szalunkowa to warstwowa płyta drewnopochodna, klejona wysokiej jakości klejami fenolowymi, złożona z nieparzystej liczny arkuszy forniru. Szczególną zaletą sklejki szalunkowej, odróżniającą ją od innych produktów drewnopochodnych jest jej wyjątkowo duża odporność na zginanie, co pozwala na swobodę w rozstawie dźwigarów i podpór w szalunku. Gdy do tej cechy dodamy uszlachetnienie powierzchni płyt filmem fenolowym, pozwalającym zwiększyć ilość ponownych przełożeń (możliwość wielokrotnego stosowania tego samego materiału) oraz gładź otrzymanej powierzchni, otrzymamy produkt kilkunastokrotnego zastosowania na nie na jednym a na kilku placach budowy.

Ze sklejki szalunkowej przygotowuje się powierzchnię do lania betonu. To odpowiedź technologów na coraz większą wyobraźnię projektantów, wymagającą uzyskiwania na placach budowy najróżniejszych kształtów powierzchni betonu. Największym wyzwaniem dla technologów oraz wykonawców jest uzyskanie na budowie powierzchni spełniającej wymagania inwestorów. Decydującym elementem, mającym wpływ na jakość powierzchni betonu jest płyta szalunkowa, od której zależy czy uzyskana struktura podlegać będzie dalszym pracom wykończeniowym.

Sklejka jest lekka i twarda, tnie się ją piłą ręczną lub pilarką elektryczną, a przykręca do konstrukcji nośnej wkrętami samogwintującymi. W zabudowach, w których ważna jest estetyka, można stosować niewidoczne łączenie na czopy. Sklejka może być wykorzystana:

  • do konstrukcji ścian działowych,
  • jako podłoga na podkładach z płyt lub na legarach,
  • możemy z niej wykonać sufit podwieszany,
  • nadaje się na zabudowy meblowe, szafki kuchenne, dekoracyjne półki,
  • ze sklejki wykonuje się też okładzinę ścian,
  • nadaje się też na podesty i stopnie schodów.

Wybierając sklejkę należy dostosować ich rodzaj do warunków panujących w pomieszczeniu. Sklejką suchotrwałą można wykańczać ściany, sufity w miejscach nienarażonych na zalanie wodą i podwyższoną wilgotność. Taka sklejka podobnie jak płyty wiórowe wykończone fornirem sprawdzi się w pokojach i holach. Sklejka wodoodporna może być stosowana w kuchni i łazience.

1 Comment

  1. Całkiem ciekawy post, u nas stosowaliśmy jeszcze deski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.