Warszawa należy do miast bardzo często odwiedzanych przez turystów. Trudno się temu dziwić – weekend w stolicy może dostarczyć wielu wrażeń. Na odwiedzających czekają zabytki i inne interesujące atrakcje.
Starówka
Zwiedzanie Warszawy należy zacząć właśnie od starówki, która ma niepowtarzalny urok. Stare Miasto zostało niemal w całości odbudowane po II wojnie światowej i obecnie znajduje się na liście UNESCO. Można tutaj zobaczyć przede wszystkim Zamek Królewski, a także wiele pięknych, kolorowych kamieniczek. Rynek Starego Miasta to bez wątpienia najładniejszy plac w całym mieście, dlatego warto spędzić tutaj przynajmniej kilka minut.
Grób Nieznanego Żołnierza
Jest położony na Placu Piłsudskiego. Na Grób Nieznanego Żołnierza najlepiej wybrać się w niedzielę o godzinie 12:00, ponieważ o tej porze odbywają się uroczyste zmiany warty. Przy okazji warto także zajrzeć do Ogrodu Saskiego – pierwszego parku publicznego założonego w Warszawie.
Łazienki Królewskie
To kolejny obowiązkowy punkt wycieczki po Warszawie. Łazienki Królewskie należą do najpiękniejszych kompleksów ogrodowo-pałacowych znajdujących się na terenie kraju. Stara Pomarańczarnia, Biały Domek, Pałac na Wodzie – to najbardziej charakterystyczne budynki tego kompleksu, które warto obejrzeć. Tutaj znajduje się także słynny pomnik Fryderyka Chopina, najbardziej znanego polskiego kompozytora.
Muzeum Powstania Warszawskiego
To wyjątkowo ciekawe muzeum, które łączy nowoczesne rozwiązania z tradycją. Historia Powstania Warszawskiego została zaprezentowana z wykorzystaniem ciekawych elementów świetlnych, dźwiękowych i filmowych. Muzeum otwarto w budynku Elektrowni Tramwajów Miejskich z XIX wieku.
To tylko niektóre z wielu atrakcji stolicy. Na miejscu czeka wiele interesujących muzeów, kościołów, pomników i parków. Zwiedzanie Warszawy warto dokładnie zaplanować, żeby jak najlepiej wykorzystać dostępny czas. Jest to miasto, które należy odwiedzić przynajmniej raz w życiu ze względu na jego historyczne i kulturowe znaczenie.
Przewodnik po Warszawie
Można zwiedzać samodzielnie lub skorzystać z przewodnika po Warszawie. Najlepiej wybrać przewodnika licencjonowanego, aby mieć gwarancję ciekawej i wartościowej wycieczki. Przewodników w Warszawie jest wielu i jest z czego wybierać, ale ja polecam Panią Agnieszką – www.agusinfo.com przewodnik po Warszawie.
Najszybciej newsy trafią do Internetu. Zmiany w stanie prawnym lub projekty, które mają szansę wejść w życie, branżowe nowinki, informacje o nowych technologiach, produktach – portale internetowe są miejscem, gdzie na nie trafimy. Tak jak w przypadku niebranżowych mediów internetowych, mamy zagwarantowaną szybkość dostarczania informacji. Poszerzanie swojej wiedzy poprzez lekturę branżowej prasy, książek i stron internetowych wydaje się być oczywistą ścieżką samodzielnego rozwoju swojego życia zawodowego.
W zależności od naszych potrzeb, nastawienia, upodobań itp. warto sięgać po autorów, których styl pisania, charakter ujmowania tematu nam się podobają i po prostu do nas przemawia. Nie ma potrzeby zmuszać się do czytania czegoś, co nam się zwyczajnie nie podoba. Wszak lektura ma nam sprawiać satysfakcję i przyjemność, a nie tylko dostarczać wiedzy.
Słowo pisane to nieoceniony sposób na rozpowszechnianie informacji. Pamięć ludzka jest ulotna, o czym często przekonujemy się aż za dobrze. Dzięki lekturze zyskujemy dostęp do informacji, do których możemy się praktycznie w każdej chwili odwołać i potraktować je jako swoisty pewnik, także w sytuacjach spornych czy przy wyjaśnianiu nieścisłości. Tego komfortu nie mamy w przypadku sięgania po informacje przekazane drogą ustną, które są uważane za mniej wiarygodne. Większe zaufanie do zanotowanych informacji kosztem tych powiedzianych i usłyszanych to efekt uboczny rewolucji Gutenberga.
Czytanie jest czynnością angażującą nasz mózg – można to tak w skrócie ująć, bez wchodzenia nadmiernie w medyczne szczegóły. „Muszę przemyśleć to co przeczytałem/przeczytałam” – często w ten sposób podsumowujemy lekturę (chyba, że była ona dla nas bardzo nieangażująca na poziomie intelektualnym, emocjonalnym, nie dostarczyła nam żadnych nowych informacji itp.). Dzięki czytaniu wpadniemy na nowe pomysły, kreatywne sposoby rozwiązania problemów, nowe ujęcia starego i dobrze znanego tematu. Opisany przez autora case study może stać się inspiracją do wykorzystania przez analogię pewnych rozwiązań w nowym kontekście. Osobną kwestię, choć wartą wspomnienia, stanowią teksty, które nie są inspiracją w sensie zawodowych, a przede wszystkim w zakresie samorozwoju. Z doświadczenia mogę napisać, że świetnie w tej kwestii sprawdzają się biografie znanych ludzi, których osiągnięcia lub ścieżka życia z jakiegoś powodu budzą nasz podziw czy po prostu zainteresowanie. Recepty na sukces od A do Z na skalę Billa Gatesa w takiej biografii raczej znajdziemy (zresztą wtedy cena takiej książki była inna), ale coś, co może pchnąć nasze myślenie o swojej działalności, zachęcić do odejścia z pracy na etacie i założenia własnej firmy, przemodelowania swojej oferty, wpłynięcia na sposób komunikowania się z klientami itp. Możliwości jest tu naprawdę sporo i warto je wykorzystać. Funkcję inspiracji może pełnić biografia nie tylko kogoś z naszej branży, do tego celu potrafią się też nadawać nieźle życiorysy artystów, którzy zazwyczaj w życiu nie mieli lekko.
Łazienki są dobre na pierwszą randkę 🙂